בעקבות הנבטים ויפי המדבר

 שבת 14 בפברואר 2009

שבת ללא שנת בוקר... אך עם חוויה מיוחדת במרחבי הנגב הצפוני...

כללי : הנגב הצפוני הוא מקום מופלא להתחקות אחר תרבותם המרשימה של הנבטים ולעמוד על המהפך הקיצוני בחייהם - מעם של נוודים לתושבי קבע, חקלאים ובונים. נראה כאן גם את יופיו של המדבר על מרחביו ונספר גם את קורות האדם בתקופות השונות.נגיע למקומות שמעטים מגיעים לשם באופן עצמאי.   נעצור באזור צומת בית קמה בחניון יפתח לארוחת בוקר על בסיס סנדוויצים שתביאו אתכם.

 הנה פירוט המסלול:

חמוקי ניצנה  נגיע לפתחת ניצנה. נלך דקות ספורות ברגל ונגיע לנוף ירחי. גבעות קירטון רכות שהמים פיסלו בהן במשך מליוני שנים ויצרו נוף מדהים. יש המדמיינים חמוקים ויש שדמיונם מוביל למחוזות אחרים ...נבין את מהלכיו של הפסל ... ונהנה מאוירת המקום.

 הרכבת הטורקית מה עושה רכבת באמצע המדבר? מה המבנה המשונה ששרד כאן? נכנס אליו, נפתור כמה תעלומות ונספר סיפורי רכבות משעשעים.

 בית הדבש בקדש ברנע - והנה בקצה העולם גם חיים אנשים... נפגוש את אדוארד שעלה מברית המועצות, התאהב במקום ומפליא לגדל בו דבש. נשמע על סוגי הדבש השונים מפרחי המדבר ועוד. אמנם התנובה כאן קטנה בהרבה משמפיקים הדבוראים הצפוניים – אך הטעם מעולה. נטעם ותוכלו לשפוט בעצמכם. נעשה סיור קצר בישוב ונצא בדרכנו לשבטה.  

 ארוחת צהרים בשבטה - בשבטה חיה משפחה מופלאה: איילה ועמי אוח התיישבו כאן לפני יותר מעשור בבית ששימש משלחת חפירות לפני כשבעים שנה. איילה, בשלנית מעולה, תכין ארוחת צהרים. (בתשלום נוסף). המסעדה כשרה לחלוטין (ללא תעודה) האתר של המסעדה http://nabato.co.il/index.htm   .   ניתן כמובן להביא אוכל מהבית.

שבטה העתיקה - לאחר הארוחה נסייר בעיר שתפתח לנו צוהר לסיפורם המרתק של הנבטים. עם שהיה על במת ההסטוריה בגלגולים שונים כאלף שנה ועבר תהפוכות מדהימות. שבטה ביחד עם ממשית, חלוצה ועבדת, הוכרזו כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו כחלק מדרך הבשמים. עיר זו השתמרה באופן מעולה יחסית לערים אחרות. נראה את אתרי העיר המרכזיים: הגת המרשימה, רחובות העיר ובתיה, בורות המים, ושרידי כנסיות מפוארות.

חוות מיכאל כקילומטר מצפון לשבטה העתיקה שיחזר בשנות ה-50 של המאה הקודמת פרופסור מיכאל אבן ארי – בוטניקאי וחוקר הנגב את החקלאות הקדומה שפרחה בנגב לפני כ- 1500 שנה. בחווה בוסתן נטוש אך מרשים המצליח לשרוד בעזרת מערכת ניקוז הגשמים הקדומה. סביבנו על הגבעות – תלוליות אבנים משונות ומיוחדות – ננסה לפצח את חידתן. נספר לא רק על אהבת המדבר – אלה גם על האהבה בין וואלטר שווארץ - הוא מיכאל לליזלטה - היא ליזל.

מצפה הקומנדו הצרפתי  אם נותר בנו כוח ..נעלה על גבעה קטנה בצד הדרך על יד מושב אשלים – מפעל הנצחה ללוחמים ממלחמת העצמאות – עולים מצרפת שכונו "הקומנדו הצרפתי". נספר על הקרבות הקשים בהם לחמו ונכיר את סיפורם האישי המרתק של דמויות מהיחידה. 

 

כאן נסיים את טיולנו ונסע חזרה צפונה.

 מנהלות:

יציאה מהרחבה שליד רכבת צפון (ארלוזרוב) בתל אביב בשעה 07:30 בדיוק

חזרה משוערת : 19:30

הנסיעה באוטובוס / מיניבוס

מחיר: 180 ש"ח לאדם לא כולל ארוחות

המחיר כולל תחבורה, הדרכה וארגון. אין עלויות כניסה לאתרים שבטיול.

אפשרות לארוחה צהרים מיוחדת בחוות שבטה בהרשמה מראש בעלות 90 ש"ח לאדם.

יש להביא נעלים נוחות, ביגוד חם לערב, מזון ומים.

רמת קושי: קל

יציאת הטיול מותנית במינימום נרשמים

להרשמה נא לפנות למייל yoav.avneyon@gmail.com

  

 

© 2021 Yoav Avneyon. All rights reserved.