גן מנשה - כפר סבא                                                 חזרה לאתרים מרכז

בגבול כפר סבא ומושב גן חיים על גבעה נטועים עצים מרשימים – מהגדולים מסוגם שראיתי בארץ. בראשה מבנה מוזנח. מרשים במיוחד האורן הענק הצמוד למבנה – גילו כ-90 שנה. בסביבתו גם עץ זית גדול . אל הגן מובילה שדרת ברושים מקסימה - ספרתי כמאאתיים ברושים (ירושלמי במקור או לא..).

מיהו מנשה ומה סיפור המקום?
במחצית השנייה של שנות העשרים ובמהלך שנות השלושים של המאה העשרים פעלו בארץ-ישראל משקיעים בעלי הון רב שלא התיישבו בה אבל הקימו בה חברות מטעים גדולות.
העיתונות המקומית היללה משקיעים ממערב אירופה, מקנדה, מארצות-הברית ומדרום אפריקה, והמעיטה בדיווח על דמויות מהמנהיגות הציונית בקהילות צפון אפריקה. אחד מאלה הוא הברון פליקס דה מנשה, מראשי הקהילה היהודית באלכסנדריה שבמצרים, שלצד פעילותו הכלכלית והציונית במצרים פעל גם בארץ-ישראל, הן בזירה המדינית והן בזירה ההתיישבותית והכלכלית. הגן – נושא את שמו.
עד שנות השישים היה הגן רכושו של ג`ורג` דה מנשה – בנו של פליקס ובבית הבודד שבו התגוררה משפחת יפה, כמנהלי העבודה. בשנות השישים מכר ג`ורג` את השטח לקבוצת אייזנברג שמתכוונת לבנות במקום – וכבר נערכות עבודות פיתוח בסביבה אך ככל הנראה הגן יישמר.
 
הגישה למקום רגלית דרך גן חיים או שיכון עליה בכפר סבא (התחומים על ידי שערים המונעים גישה ברכב עד הגן).
לחילופין שביל עפר מוביל מתחנת הדלק שמצפון מזרח לצומת רעננה צפון או ממפעל "קניאל" (קופסאות פח לשעבר).
 
בגן כר דשא, גינות קקטוסים, צמחייה טרופית וצומח ים תיכוני. עוד בגן פינות מסתור, מנהרת אבני דולומיט עליהן מטפטפים מים, המהווה בית גידול לשרכים וכן עצים ושיחים נדירים. את הגן תכננו וביצעו ליפא יהלום ממייסדי אדריכלות הנוף המודרנית בישראל וחתן פרס ישראל ויצחק קוטנר מעצב הגן הבוטני במקווה ישראל.
 
מיקום, הגעה, בטיחות:
נ.צ. רשת ישראל חדשה (מקורב):  678050 / 190400
מיקום: כקילומטר אחד צפון מזרחית לצומת רעננה צפון – ממערב למושב גן חיים ומצפון לשכונת עליה
רכב: רגיל
בטיחות: רגיל
הערות: אין

  

חזרה לאתרים מרכז   חזרה לתפריט ראשי  


שלח תגובה
שם
דואר אלקטרוני (אופציה)
תגובה
© 2021 Yoav Avneyon. All rights reserved.