הידעת? מהו גוש האבן הגדול ביותר שהוזז ממקומו על ידי אדם?     חזרה ל"ועוד"

פסלים ומבנים ארכיטקטוניים העשויים מגוש אבן אחד היוו מאז ומתמיד מקור להשתאות והערכה.
גוש כזה נקראה מונוליתי. "מונו" – אחד, "ליתוס" - אבן ביוונית.
 
הגוש הגדול בישראל שעוצב והוזז ממקומו על ידי אדם משולב בשורת האבנים המכונה "נדבך רבא" – המרכיבה את מסד קיר התמך המערבי של הר הבית.
את האבן ניתן לראות בביקור במנהרות הכותל. אבני הבניה הענקיות בבסיס הקיר נועדו לייצב את הקיר התומך הענק של הר הבית. 

בגוש האבן מבחינים בסימני סיתות המזוהים עם התקופה ההרודיאנית. הבניה נעשתה ללא חומרי מליטה ומסת האבן מייצרת קיר יציב. כל שורת אבנים מוקמה כשני סנטימטרים פנימה מהשורה שתתחתיה (הזחה) וזאת כדי למנוע מהמביט מעלה תחושה שהקיר נוטה ועומד להתרסק על ראשו...

אורכה של האבן "שלנו" הוא 13.6 מטר ורוחבה שאינו נראה לעין - מוערך בין 3.5 ל- 4.5 מטר. גובהה המקורי היה כ- 3.5 מטר ומשקלה לפני ההרס החלקי על ידי הרומאים מוערך בכ- 600 טונות לשם פרופורציה משקל האבן זהה ל: 8,000 בני אדם במשקל ממוצע , 400 מכוניות במשקל ממוצע , 9 טנקי "מרכבה" או 2 מטוסי "בואינג 747" עמוסי נוסעים על קניותיהם בדיוטי פרי.

גם בפרופורציות בינלאומיות זהו גוש גדול אך יש שגוברים עליו:

המוביל בתואר "גוש האבן הגדול ביותר שהוזז ממקומו על ידי אדם" הוא ה Thunder Stone - בולדר טבעי ענק שמשמש מסד לפסלו של פיוטר הגדול שנבנה בסוף המאה ה-18 ומוצב בסנט-פטרסבורג. הבולדר שרק חלקו בולט מעל פני האדמה שוקל 1250 טון ובמקור שקל 1500 טון.

פרויקט ההעברה של הסלע האדיר בשנת 1770 מתואר בציורו של יורי פלטן - אדריכל הבית של יקטרינה הגדולה. דמיינו לעצמכם את המסע בן 6 ק"מ במשך 9 חודשים על ידי 400 עובדים וטכנולוגית העברה יוצאת דופן לאותם ימים. תוך כדי העברה החלה עבודת הסיתות במהלכה השיל הסלע 250 טונות ממשקלו.

מקור שתי התמונות: ויקיפדיה

כמה דוגמאות נוספות לאבני ענק שעוצבו והועתקו ממקומן:

במתחם "רעמסאום" הוא מקדש המוות של רעמסס השני בלוקסור שבמצרים עמד פסל שגובהו כ-20 מטר ובמשקל של יותר מ-1000 טון. רק חלקים ממנו שרדו. זה היה הפסל המונוליתי הגדול בעולם.
אבן מעוצבת ענקית נוספת היא האובליסק הגדול בעולם - למעשה מונומנט המכונה "סטלה" (stele) - הנמצא ב- AXUM שבאתיופיה שמשקלו כ-500 טון וגובהו 33 מטר. אובליסק דומה נלקח על ידי האיטלקים בשנת 1937 לרומא והוצב באחת מכיכרותיה. בשנת 2008 לאחר משא ומתן ממושך הוחזר למקומו המקורי באתיופיה. עלות ההעברה הסתכמה ביותר מ-400 מליון דולר.  אם כך, אולי יש סיכוי לקבל בחזרה מהטורקים את לוח גזר או את כתובת השילוח...עלויות המשלוח יהיו בוודאי קטנות בהרבה...

בסנט-פטסבורג שברוסיה תמצאו גם את עמוד אלכסנדר שהוקם בתחילת המאה ה-19 . המרכיב המונוליתי בו הוא גוש גרניט בגובה 25 מטר ובמשקל 660 טון.

בתחום שכנתנו הצפונית לבנון, בעיר המדהימה בעל בק נמצא גוש סלע אדיר מהתקופה הרומית שנחצב רק בחלקו ומשקלו מוערך ב- 1250 טון. הוא לא נכנס לתחרות הואיל ומעולם לא הוזז ממקומו. גוש זה הוא הקרוב ביותר באופיו ובתקופתו ל"צבר" שלנו.

בעל בק 1938, אוסף אמריקן קולוני, ספרית הקונגרס (תודה ל"דובה" שהסב תשומת ליבי לתמונה זו )

כך נראת האבן היום:

מקור: ויקיפדיה

ובסרט מדהים ומרשים (תודה לך יכין ירחי על ההפנייה!)

 

 לקריאה נוספת  ערך מעניין בויקיפדיה בנושא המונוליטים הגדולים בעולם (אנגלית)

חזרה ל"ועוד"      חזרה לתפריט ראשי  


שלח תגובה
שם
דואר אלקטרוני (אופציה)
תגובה
© 2021 Yoav Avneyon. All rights reserved.