מתי יתייבש ים המלח?

במזל טוב הוסכם זה עתה (דצמבר 2013) בין ישראל, ירדן והרשות הפלסטינית על ביצוע מוביל מים מים סוף לים המלח. מה יקרה אם לא יתממש הסכם זה? באיזו שנה יתייבש ים המלח אם לא יתבצע הפרוייקט ואם לא יהיה שינוי בשאר המשפיעים הסביבתיים והאנושיים?

הנה כמה נתונים כרקע:  במפה בריטית זו מתחילת שנות הארבעים של המאה העשרים מופיע גובהו של ים המלח בשנת 1938: 392 מטר מתחת לפני הים. אז והיום - המקום הנמוך בעולם. למרות שאין איום על שיא זה ממשיך ים המלח ויורד במפלסו.

נכון לדצמבר 2013 עומד המפלס של האגן הצפוני של ים המלח על מינוס 427 מטר מתחת לפני הים : 35 מטר מתחת למפלס בשלהי תקופת המנדט הבריטי ! קצב הירידה לא היה אחיד. הסיבות לתהליך ידועות: סכירת הכנרת בדגניה שהקטינה דרמטית את מקור המים העיקרי לים דרך נהר הירדן והתאדות גוברת גם עקב פעילות המפעלים הישראליים והירדניים באגן הדרומי.

מתי אם כן יתייבש ים המלח אם לא יעשה דבר ?         כרגיל, ארבעה ימים מפרסום החידה - יפורסם "פתרון המערכת" ... 

 

אחרי ארבעה ימים ....

 

 

ה

פ

ת

ר

ו

ן

 

 

איך אמר פרי מייסון    I rest my case .  מה יש להוסיף אחרי תגובות ידעניות שרובן אגפו את המילכוד בשאלה!

מתי יתייבש ים המלח? אכן הוא לא יתייבש (תחת הנחות היסוד של השאלה)

ירידת המפלס הדרמטית בשנים האחרונות במפלס הים נובעת משינוי מהותי במאזן המים לאור התערבות האדם ולא עקב שינוי אקלימי: סכירת מוצא הכנרת בסכר דגניה,הפניית המים למרכז הארץ דרך המוביל הארצי, הטיית מי הירמוך על ידי סוריה וירדן, סכירת חלק מהוואדיות מהרי מואב ואידוי על ידי המפעלים בישראל ובירדן המזרימים מים מהאגן העמוק הצפוני לבריכות האידוי הרדודות בדרום - כל אלה הביאו למצב העגום של הים היום.   הנה תרשים התפתחות מפלס הים במאתיים השנים האחרונות:

עומק האגן הצפוני של ים המלח הוא כ- 300 מטר מתחת למפלס ים המלח. אם לא ינקטו צעדים לבלימת הירידה במפלס יגיע בשנת 2050 המפלס לכ- 465 מטר מתחת לפני הים. ככל שיצטמצם שטח ים המלח בעתיד כך תקטן כמות האידוי השנתית עד שיווצר שיווי משקל בין כניסות המים (מעיינות, שטפונות) ליציאות המים. לפיכך ירידת המפלס תיבלם בתוך כ-200 שנה והוא יוותר בגובה של כ- 550 מטר מתחת לפני הים

מקור לתרשים ולמסקנה:  דו"ח מרכז המחקר והמידע של הכנסת "ירידת מפלס ים המלח - תיאור, ניתוח, השלכות ופתרונות

 

חזרה לאתרים דרום         חזרה לתפריט ראשי


שלח תגובה
שם
דואר אלקטרוני (אופציה)
תגובה
© 2021 Yoav Avneyon. All rights reserved.