YoaView
[English] צור קשר קישורים גלריה המלצות אודות אתרים ועוד הרצאות מרתקות טיולי איכות גיבושטח אורחים מחו"ל

בית הקברות הצלבני לחוף עתלית                 חזרה לאתרים מרכז

תצלום אויר יפיפה זה חושף אתר מרתק שאינו מוכר לרבים ונמצא סמוך למבצר עתלית.

 

 התמונה באדיבות החברה לחקירת ארץ-ישראל ועתיקותיה . תודה מיוחדת לפרופסור הלל גבע. הצילום בוצע על ידי משלחת חפירות בראשות Johns .

 באתר כ- 1700 קברים מהתקופה הצלבנית. מספר הנקברים גדול יותר מכיוון שבחלק מהמקרים יש קברים משותפים. כאן נטמנו אבירים, צליינים, תושבים ובעלי מקצוע.

מבצר עתלית הוקם בשנת 1218 בעת מסע הצלב החמישי על ידי המסדר הטמפלרי. הוא נקרא "מבצר הצליינים" על שם הצליינים שסייעו לבנייתו.

על המצבות אין כיתוב כנהוג באירופה באותה עת אך בחלק מהמקרים שרדו סימנים - צלבים וסימנים המעידים ככל הנראה על מקצוע הנפטר

 

בתחילת שנות השלושים של המאה הקודמת התנהלו חפירות במבצר ובאתרים שסביבו על ידי הבריטי C. H. Johns . בתמונה המופיעה בפרסום שהוציא החופר מופיע קבר ובו סימון צלב אנכי:

 

 מקור: מאמר של Jones - פירוט מטה

באותו פרסום הופיע איור ובו דגמים שונים של מצבות האבן.

מקור: מאמר של  Jones - פירוט מטה

מצבת הקבר השמורה ביותר הועברה למוזיאון רוקפלר בירושלים:

הנפטר היה ככל הנראה בנאי או אדריכל על פי הפטיש וסרגל המדידה החרותים על אבן הכורכר.

באותם מקרים בהם חשפו הארכיאולוגים שרידי נקברים הם מצאו מנח אופייני בו הנפטר הונח על גבו, רגליו כלפי מזרח וידיו בתנוחת צלב. ממצאים דומים התגלו בקברים בכנסיה במבצר עצמו.

זה המקום לדבר על שקיעה. כאן בשנת 1291 - שקעה למצולות הממלכה הצלבנית אחרי 192 שנים שחלפו מכיבוש ירושלים במסע הצלב הראשון. מהמבצר הסמוך נמלטו הטמפלרים האחרונים לאירופה והותירו את הארץ חרבה לאחר קרבות של כשלושים שנה עם הממלוכים שיהפכו שליטי הארץ ליותר ממאתיים השנים הבאות.

 תצלום אויר אלכסוני של בית הקברות (המתחם המגודר בחלק השמאלי-עליון של הצילום):

 

באדיבות יובל נדל

 מרשם הגעה:

 

בסיס המרשם google earth 

בסוף קיץ 2014 הוצב במקום שילוט והמתחם גודר.

מקור : C. N. Johnes, Guide to Atlit, Government of Palestine, Dep of Antiquities, 1947

תודה לידידי שי רוזן, מורה דרך וחוקר ארץ ישראל.

 חזרה לאתרים מרכז                חזרה לתפריט ראשי    


תגובות
1.  שי רוזן  (04/09/2014)
יואב ידידי , לשאלתך, בשנות ה-30 (1934-1930) נערכו חפירות ארכיאולוגיות באתר מטעם מחלקת העתיקות המנדטורית. שם הארכיאולוג שערך את החפירות היה ג'ונאס (C. N .Johns). כחלק מחפירות הוא צילם את האתר מהאוויר וזה מקור התמונה. פרט לדו"חות החפירה שהוא פרסם בידיעון מחלקת העתיקות, הוא גם כתב חוברת בשם "מדריך לעתלית" ובו פירוט האתרים והממצאים. החומר הודפס ב-1947 בבריטניה ונשלח לא"י בתחילת 1948 דרך מצרים. ככל שאני יודע, חלק מהארגזים עם החוברות נשרף כאשר באוניה שהובילה אותם פרצה שריפה בעת שעגנה בפורד סעיד ואילו שאר החוברות נעלמו באחת מהתקפות המחתרת על הרכבות הבריטיות (כנראה ההתקפה ליד רחובות בפברואר 1948).
2.  דני הרמן  (04/09/2014)
מרגיז מאד שצה"ל השתלט על המרחב של המצודה עצמה והיא כבר שישים שנה אינה נגישה למבקרים, ואף לא לחוקרים! לצידה יש בסיס של יחידה סודית ושקטה מאד..
3.  דורון קדמיאל  (05/09/2014)
מעניין ציון המקצוע על גבי מצבת האבן. בצפון רומניה, בכפר קטן בשם ספנצה, סמוך לגבול עם אוקראינה, מצוי בית הקברות של הכפר ובו מצבות מעץ המתארות את מקצועו של הנפטר או אפיזודה מחייו, הכל מעשה ידיו של הכומר המקומי. המקום זכה להכנס לרשימת אתרי מורשת עולמית של אונסקו וידוע בשם ״בית הקברות השמח״. שווה מאוד לבקר בו.
4.  דן  (14/10/2014)
חבל שלא צוין שהמצבה שךל הבנאי נחתכה על ידי משה דיין שרצה לגנוב אותה אבל נכשל, חתך אותה לשלושה חלקים כדי להעבירה לביתו. לאחר שנכשל, דאג אגף העתיקות לטשטש ללא הצלחה את מקומות החיתוך