הרובע הארמני בירושלים                 חזרה לדף ראשי הארמנים   

אחד מארבעת הרובעים בעיר העתיקה ואולי הפחות מטוייל מכולם - גם בשל העובדה שחלקים מרכזיים בו אינם פתוחים לביקורים. כאלף ארמנים חיים ברובע זה אך רוב הסובבים ברחובותיו הם עוברים ושבים הנעים בין שער יפו לרובע היהודי.

משני צידי רחוב הפטריארכיה הארמנית פועלים המוסדות העיקריים של הקהילה: משרדי הפטריארכיה, קתדרלת יעקב הקדוש (סנט ג`יימס), סמינר להכשרת כוהני דת, ספריה, מוזיאון (סגור), מוסדות חינוך ומתחם מגורים. 

 

מקור המפה: ויקיפדיה

הנוכחות הארמנית בירושלים היא רבת ימים ומתחילה במאה ה-5 לספירה ואולי קודם לכך.

שער הכניסה למתחם הנזירי:

בכניסה למתחם הנזירי מתקן מי-שתיה מהתקופה העות`מנית ומעליו שלט הקדשה

במתחם כנסיית יעקב הקדוש (סנט ג`יימס) נמצא קברו של הפטריארך הארמני אברהם שקיבל פירמן מהסולטן צלאח א-דין, שבו הובטחו לכנסיה זכויותיה במקומות הקדושים וחופש פולחן.

ליבו של המנזר הארמני הוא הקתדרלה על שם יעקב הקדוש. שני אנשים בשם יעקב מונצחים כאן:  יעקב בן זבדי ("הגדול") אחיו של השליח יוחנן שהוצא להורג בהוראת הורדוס אגריפס ויעקב - אחיו של ישוע שבמסורות הנוצריות נחשב לבישוף הראשון של ירושלים, שנסקל למוות. בניית המבנה שאנו רואים היום החלה בשנת 1140 ככל הנראה בעידוד מליסנד מלכת ירושלים שאמה מורפיה באה ממשפחה ארמנית. הכנסיה פתוחה לביקורים מידי יום לחצי שעה בלבד בין 15:00 לשעה 15:30

מקור התמונה: ויקיפדיה

הסמל של הפטריארכיה הארמנית מוטבע במקומות שונים כמו בתמונה מטה על מעקה הגג. הסמל הוא ראשי התיבות של המילים סורופ הגופ שמשמען בארמנית הוא הקדוש יעקב.

בתחום המתחם הנזירי מבנה ששימש לפליטי רצח העם הארמני ועל הקירות חרותות משנות ה- 20 של המאה הקודמת של הפליטים ששהו במקום. בתמונה חרותה משנת 1922 :

בית הקברות הארמני נמצא מחוץ לחומות על הר ציון ובו קברים בעיצוב מרשים

במתחם בית הקברות ניתן ללראות כנסייה בלתי גמורה בולטת בנוכחותה. בנייתה נעצרה על ידי עירית ירושלים בשל העדר אישורי בניה. על פי האמונה הארמנית - כאן היה ביתו של כייפא, הכוהן הגדול, שבמרתף ביתו נאסר ישוע בליל חיו האחרון וכאן התכחש לפי המסורת פטרוס לישוע (המסורת הקתולית מזהה את המקום כמה מאות מטרים דרומה במקום בו הורמה כנסיית פטרוס אין גליקנטו)

עשרות מצבות קבר קדומות שולבו בקיר הכנסייה שלא הושלמה

בבית העלמין ניצבת אנדרטה מנציחה את חללי קרב ערערה ממלחמת העולם הראשונה (ראו כתבה נפרדת). ניתן לבקר בבית העלמין מידי יום עד השעה 14:00 (יש לצלצל בפעמון שליד הדלת. האתר נמצא סמוך לשער ציון מחוץ לחומות)

בחצר הסמינר הארמני ניצבת אנדרטה לזכר חללי רצח העם הארמני המורכבת משישה חצ`קרים (צלבי אבן ארמניים) שכל אחד מסמל אזור בו חיו ארמנים באסיה הקטנה. בתמונה הארכיבישוף אריס שירוניאן.

ברחבי הרובע הארמני מודבקים על הקירות כרזות ומפות בנושא רצח העם הארמני

מקורות:
הרובע הארמני - ויקיפדיה
הכנסיות היפות בישראל, דוד רפ, מפה הוצאה לאור, 2011

חזרה לאתרים ארמניים בישראל    חזרה לדף ראשי הארמנים    חזרה לתפריט ראשי   


שלח תגובה
שם
דואר אלקטרוני (אופציה)
תגובה
© 2021 Yoav Avneyon. All rights reserved.