קיר הקרמיקה של מרי בליאן                                          חזרה לדף ראשי הארמנים

 קיר נפלא נחבא מן העין ברחוב כורש 14 בירושלים.  "רזי גן עדן" זהו שמה של היצירה המרהיבה של האמנית הארמנית מרי בליאן שפעלה בעיר מעל ארבעים שנה. גודל היצירה 3.6 מטר על 6 מטר וכלולים בה 960 אריחים והיא הוצבה כאן בנובמבר 2004 בייזום ומימון משרד התיירות ועיריית ירושלים.

אמני קרמיקה ארמניים פועלים בעיר מאז שנות העשרים של המאה הקודמת. אמנים אלה הגיעו מהעיר קוטחיה שבטורקיה.

מרי בליאן נולדה בשנת 1927 בליון שבצרפת והחלה לצייר בילדותה. מאוחר יותר נשלחה ללימודים באקדמיה לאמנויות היפות. בשנת 1953 היא פגשה את בעלה לעתיד, סטארק בליאן, בן דוד רחוק שלה, שלמד באותה עת הנדסת קרמיקה באנגליה. השניים נישאו לאחר שנה בבית לחם.‏ בשנת 1955 התגורר הזוג ברבת עמון, שם כיהן סטארק בתפקיד מנהל בית חרושת למוצרים קרמיים. בשנת 1965, עם פטירתו של נישאן בליאן, סב המשפחה, שבו בני הזוג לירושלים. כמו כן פורקה ה"הסדנה המשותפת" לייצור קרמיקה שהקימו מגרדיש קרקשיאן ביחד עם נישאן בליאן בדרך שכם בירושלים. סטארק ומרי בליאן המשיכו להפעיל את הסדנה בדרך שכם מ` 14, שנקראה מעתה "Palestine Pottery", ואילו סטפן קרקשיאן ואחיו הכדר בר` קרקשיאן פתחו סדנה לייצור קרמיקה ברחוב ה"ויה דולורוזה" שנקראה "Jerusalem Old City".

בשנותיה הראשונות בסדנה השתמשה מרי בדגמים המסורתיים של הסדנה. העבודות מאותה עת מאופיינות בקו עדין, על כלים קטנים או בינוניים בגודלם. בין חידושיה העיקריים בתקופה זו היה השימוש בדגם של עץ איילות ואריה שנלקח מפסיפס בח`רבת אל-מפג`ר. בנוסף, בליאן השתמשה במוטיבים של דגם זה לשם פיתוח סצנות חדשות ובעלות קומפוזיציה חופשית יותר.

החל ממחצית שנות השבעים ובמהלך שנות השמונים של המאה ה-20 עברה יצירתה של בליאן שינוי בקנה המידה של העבודות. המעבר מציור על כלים קטנים לכלים גדולים יחסית, ולציור המורכב מכמה אריחי קרמיקה, איפשר לבליאן ליצור קומפוזיציות מורכבות יותר, המדגישות את התנועה שבדגמים. בין העבודות הציבוריות שיצרה בתקופה זו ניתן למנות לוח אריחים במלון אמריקן קולוני, שלושה לוחות בנושא של איילות ועצים במשכן הנשיא ועוד.
החל מראשית שנות התשעים הפכה יצירתה של בליאן למונומנטלית יותר. בשנת 1992 הציגה בליאן במוזיאון הסמית`סוניאן סדרה של 22 ציורי אריחים גדולי ממדים ובהם נושאים ומוטיבים מסורתיים עם קומפוזיציות חדשניות ומלאות תנועה.

ב"רזי גן עדן"  מוצגת פנורמה קוסמית ואידילית הכוללת ים, יבשה, עצי ברוש ותמר, איילים, ציפורים, טווסים ועוד.

 

בשנת 2003 הוקדש בול ישראלי לנושא קרמיקה ארמנית בירושלים

מרי בליאן ילידת 1927 בחדר עבודתה: מקור מאמרה של נורית כנען-קדר בהוצאת אריאל

מרי בליאן נפטרה בירושלים בשנת 2017 והיא טמונה בבית העלמין הארמני בהר ציון.

מקורות
מאמר "רזי גן עדן" מאת נורית כנען-קידר, "אריאל כתב עת לידיעת ארץ-ישראל" מספר 168, דצמבר 2004  תקציר המאמר
ערך מרי בליאן בויקיפדיה
האתר של 
armenianceramics.com הפועל בדרך שכם 14 ומנוהל על ידי בנה של מרי בליאן לאתר

ראו גם על ציורי קיר אחרים בירושלים : משמחים קיר עצוב

חזרה לדף ראשי הארמנים              חזרה לתפריט ראשי 


תגובות
1.  עודד פדר  (28/05/2015)
יואב תודה החומר ששלחת אכן מעניין וחשוב . התערוכה הבאה שלנו במוזאון לתרבות האסלאם בבאר-שבע (שתפתח לפי התכנון באוקטובר 2015 ) תעסוק בקרמיקה ובה מקום מרכזי לקרמיקה האמנית. תודה .
2.  שרה בת שלום  (21/01/2016)
הייתי המוזיאון האסלם בבאר שבם בתחילת דצמבר 2015 והתרגשתי מאוד מהעבודות ומהסיפור על מרי בליאן. אז קודם כל תודה על היופי. הייתי רוצה לדעת על מבנים בירושלים שקישטו אותם באריחים של מרי בליאן, כדי שאוכל לראותם.תודה מראש. אני משאירה מייל.........שרה
 
© 2021 Yoav Avneyon. All rights reserved.