YoaView
[English] צור קשר קישורים גלריה המלצות אודות אתרים ועוד הרצאות מרתקות טיולי איכות גיבושטח אורחים מחו"ל

מנוחה מעוטרת בשפרעם - הצילו!                                    חזרה לאתרים צפון     

שפרעם או בשמה הערבי שַפָאעַמְר אינה נמצאת על מפת התיירות הישראלית אך מי שחובב האתרים פחות מוכרים - כדאי שישים פעמיו לעיר הגלילית וימצא שפע הסטורי מרתק יחד עם עיר מסבירת פנים ומעניינת.

המקום יושב כבר מהתקופה הוקם בתקופה הכנענית. שפרעם מוזכרת בתלמוד ולאחר חורבן בית שני היה אחד המקומות אליהם נדד הסנהדרין. בתקופה הביזנטית התגוררו כאן יהודים ונוצרים ועל כך מעידים שרידי כנסיה מתקופה זו. עם הכיבוש המוסלמי של ארץ ישראל התיישבו בעיר גם מוסלמים. בתקופה הצלבנית נבנתה ביישוב מצודה טמפלרית "לֶה-סָפְרָן" (שיבוש של השם שפרעם). דאהר אל-עומר הביא לתנופת בניה בעיר והמצודה שבנה מתנוססת עד היום על ראש גבעה רמה. ישוב יהודי קטן התקיים כאן עד שנות העשרים של המאה הקודמת. כיום מתגוררים בעיר כ-40 אלף איש (60% מוסלמים כ- 25% נוצרים וכ-15% דרוזים).

מערות הקבורה עליהן נספר התגלו בסוף המאה ה-19 (לפני כ-140 שנה) על ידי החוקרים קונדר וקיצ`נר ותועדו על ידם. מדובר בחמש מערות קבורה חצובות בסלע הנמצאות כיום בשכונה נוצרית של העיר. מדובר בפנינה ארכאולוגית אך ההזנחה ומצב השימור מעלה זעקה: "הצילו!".

על פי סגנון המוטיבים האמנותיים של מערות הקבורה ניתן לתארכן למאות ה- 4 עד ראשית המאה ה- 5 אחרי הספירה. על פי הסגנון וכתובת שנמצאה נראה שהנקברים היו נוצרים. מסורת מקומית אומרת כי יש מערה שישית והיא מלאה זהב ...

את המוטיבים האמנותיים שבמערות אלה חקרה ד"ר אמה מעיין-פנר מהחוג לתולדות האמנות שבאוניברסיטת חיפה ורוב האמור בפוסט זה מתבסס על מחקרה.
העיטורים נדירים ביופיים ואינם שכיחים כלל בקבורה נוצרית באזור. בחזית מערה 5 שתי גפנים משתרגות היוצאות מקנקן. דקל, גפן, ציפורים ועוד משקפים גן עדן. מוטיבים מעין אלה אופייניים גם לקבורה פגאנית וראשית נצרות אך עושר כזה טרם נמצא. צלב קטן מעל הכניסה ומשני הצדדים כתובת כמעט בלתי קריאה שפוענחה כדלקמן "אדוננו ישוע, הושע את סאל ורחם עלי ועל ילדי" השם שמקורו ארמי- עברי מבוסס כנראה על השם "שאול" ( הצעה מבוססת על ניתוחה של ד"ר לאה די-סגני). במערה 5 חרותים צלבים רבים גם על הארקוסוליה (משכב המת). ברור כי רק משפחות עשירות יכלו להרשות לעצמן מערכות קבורה מסוג זה.

במערה 5 ישנם עיטורים גם בחלל הפנימי כולל ורדות (רוזטות) בתקרה אך הם במצב השתמרות גרוע.

בצד הכניסה נוכל לראות אריה או לביאה על עץ רימון

דימויי אריות היו נהוגים בעולם העתיק - חיתים, אשורים, יווניים ועוד. גם ביהדות ובנצרות - בבתי כנסת וכנסיות הדבר מקובל אבל נדיר מאוד בעיטורי קבורה נוצרית.
ביהדות נמצאן אריות על סרקופג בבית שערים ובדלתות קבורה בפקיעין ועוד.

סרקופג יהודי מבית שערים מערכת מספר 20

אריות נמצא גם ברצפות פסיפס של בתי כנסת (חמת גדר, בית אלפא) ובעיטורים מפוסלים (אֻם אל-קַנַאטִר בגולן). היתכן שהאמן בחר במכוון כאן במוטיב יהודי? או שמה המסר של דוד משבט יהודה ממנו יבוא המשיח תוך הדגשת התקווה להופעה מחודשת של ישוע המשיח. המוטיב התמוה ביותר במערה 3 הוא הזֵר ממנו ניבטת דמות. ד"ר מרדכי אביעם מציע כי הדבר משקף את הדמות המיתולוגית של מדוזה והמסר : נצחון החיים על המוות.

הפנים מצידה השני של הכניסה שונים. אולי הם מסמלים שמש וירח כפי שנהוג בבעולם הרומי ?

הדלת הסוגרת את מערת הקבורה שבורה אבל עדיין נעה על צירה

קבר 3 דומה בעיטוריו לקבר 5 אך במספר 3 יש גם סימון של "אלפא ואומגה" - האות הראשונה והאחרונה באלפבית היווני - סימן לאין סופיות האל.

ישנם שני מסרים בעיטורים:
ההבטחה לתחייה מחדש המודגש במערה 5 על ידי גן העדן, הציפורים והפירות. צלבים כולל קרוב לקברים עצמם.
הציפיה להופעה מחודשת של המשיח במערה 3

העדר השם "ישוע" מעיד אולי על האמביוולנטיות הזהותית של הנפטר.

יש לציין כי בתי מגורים נבנו סביב המערות ללא כל התחשבות בערך ההיסטורי תרבותי שלהן וללא כל התחשבות באתר ובפוטנציאל התיירותי שלו. לדעת רשות העתיקות, הבניה הפרטית למגורים בסמיכות לממצא הארכאולוגי והשינוי בתנאי הסביבה שהיא יצרה הם גורם עיקרי לנזק הנגרם כיום לאתר. ברשות העתיקות העלו בעבר אף הצעה כי הפתרון השימורי היעיל ביותר יהיה מילוי וכיסוי של המערות. אנו לא בעד הצעה זו אלא בעד שימור דחוף תוך פעולה ליצירת מעורבות תושבי המקום כנאמנים למשימה זו 

הזנחה מסוג זה הנראה בתמונה (הצפת מים בחלק מימות השנה ואשפה) מבהירה את דאגת רשות העתיקות:

סרטון קצר בנושא

הצילו!

איך מגיעים?
בוויז רחוב 440  / רחוב 312 שפרעם. מצומת זה עולים ברגל כמאתיים מטר דרומה ובין הבתים מוצאים את המערות. הסתבכתם? שאלו באזור את התושבים.

מקור
Unknown early Christian tombs in Shefa`am - in pusuit of a solution to an iconographic enigma Maayan-Fanar, Emma. (2012) - In: Symmeikta. Zbornik radova povodom cetrdeset godina Instituta p. 27-38

לשאינם מנויים על דף המידע: לקבלת כתבות דומות בדיוור ישיר בעתיד הרשמו בקלילות בדף הבית (תפריט ראשי).

חזרה לאתרים צפון            חזרה לתפריט ראשי


תגובות
1.  אבירם  (14/07/2017)
וואו - אתה לא מפסיק להפתיע. מצב האתר מזעזע