טיולי איכות רגליים עם יואב אבניאון                          חזרה לטיולי איכות

להלן רשימה חלקית של טיולי הליכה וטבע שעורך יואב אבניאון.

בטיול נכלול התייחסות גאוגרפית והסטורית לאזור.
הרשימה ערוכה לפי אזורים גאוגרפיים
לכל טיול – ניתן לקבל הצעה מפורטת היכולה לכלול גם ארוחות ולינה.
הטיולים ברשימה זו אינם כוללים טיולים עירוניים ונושאיים המפורטים באתר זה בנפרד.
 
 צפון
 
נחל אביב – דישון
טיול רגלי של 4-5 שעות לאורך אחד הנחלים היפים בישראל. נפגוש לאורך הדרך תצורות סלע המכונות "עלמות", מערות, שפני סלע צמחיה מעניינת ועוד  (מחייב הקפצת רכב/ים).
מסלול קצר : כ-5 ק"מ מסלול ארוך כ- 15 ק"מ
 
נחל דבורה (`ילבון) בגולן
טיול רגלי מעגלי של כשעתיים וחצי לאורך נחל גולן טיפוסי. ניתן לערוך את המסלול הקווי הארוך יותר המסתיים בעמק החולה (מחייב הקפצת רכב/ים).
 
נחל עמוד תחתון
נחל חריג בגליל שמגמתו דרומה אל הכנרת. נתחיל במפגש הנחל עם כביש 85 . נראה צמחיה עשירה ותצורות סלע מענינות. נחצה את הסיפון המרשים ונדבר על פרויקט המוביל הארצי ונסיים בעמוד המפורסם סמוך לקיבוץ חוקוק.
אורך המסלול כ- 7 ק"מ .
ניתן לבקר בארמון מיניה הלא מוכר (נסיעה קצרה עם הרכב מנקודת הסיום).
 
נחל תבור
בדרכו ממורדות התבור לירדן, חוצה נחל תבור מגוון רחב של נופים. מעיינות הנחל שחלקם נובע כל השנה, יוצרים פלג איתן של מים חיים, המקיים עולם עשיר של חי וצומח. מאות צבאים הפכו לחלק בלתי נפרד מן הסביבה. במדרונות הנחל עולה באביב פריחה מרהיבה ביופייה, והגדות עטורות בסבך ירוק. כ- 14  ק"מ. למיטיבי לכת
 
ברקן – עין הסמל בגלבוע
מסלול אתגרי מרתק עם נוף עמקים מדהים מול העיניים כל הזמן... נשלב בטיול את סיפור חיו ומותו של סר`נט משה רוזנפלד – על שמו נקרא המעיין "עין הסמל".
שעתיים וחצי - שלוש  (מחייב הקפצת רכב/ים).
 
מרכז
 
נחל אורן ורכס אצבע בכרמל
נלך במערב רכס הכרמל בשולי אזור השריפה הגדולה אך נהנה מהירוק העז והמרשים של האזורים שלא נפגעו. נתחיל לא רחוק ממלון יערות הכרמל במגמה מערבה כשנחל אורן מלווה אותנו מצפון. נגיע לרכס אצבע ונבקר במערה שנתנה לרכס את שמו. נספר על תכנית "מצדה בכרמל" שסימנים לקיומה עוד פזורים בשטח. בהמשך ניבטים נופים יפים של מישור חוף כרמל. נסיים בכניסה לכפר האמנים עין הוד. ניתן לקיים גם סיור קצר בכפר.
אורך המסלול כ- 7 ק"מ.
ניתן להתחיל באנדרטה החדשה לאסון הכרמל ולאחר ביקור קצר לנסוע לנקודת התחלת המסלול.
 
פארק עדולם
נבצע מסלול רגלי יפה סביב חורבת בורגין שבפארק עדולם. הפארק משתרע על שטח נרחב ממזרח לכביש בית שמש-בית גוברין ליד הישוב גבעת ישעיהו. משך המסלול כשעתיים ולאורכו נראה מערות מיוחדות, מערכת מסתור המאפשרת זחילה מרתקת (לא ארוכה, לא חובה) נקודות תצפית ועוד.
ניתן לשלב עם אתרים נוספים, ארוחה וביקור ביקב או מבשלת בירה באזור.
 
בדיונות החוף בין אשדוד לאשקלון
דיונות גבוהות, בניהן עמקים מפתיעים. מסלול הליכה נינוח של כשלוש שעות ואולי קצת יותר בדיונות בין אשדוד לאשקלון. בדרך נתוודע לתצורות הטבע כאן ונערוך הפעלות. (מתאים במיוחד למשפחות).
 
הרפתקה בפארק איילון (קנדה) וקברי המכבים
הרפתקה בעמק המעיינות המקסים שבפארק איילון. נתחיל בתצפית מרהיבה מראש תל עקד ונרד לעמק המעיינות לאורכו תחנות מענינות בחלקן נבצע הפעלות (אורך המסלול כשעתיים וחצי).
לאחר הפוגת צהריים נמשיך ברכב לאזור קברי המכבים. ננסה להבין היכן הם באמת וגם כאן נצא להרפתקה קצרה. (מתאים במיוחד למשפחות). (מחייב הקפצת רכב/ים).
 
נחל שיח
העיר חיפה סוגרת מסביב...... אך כשנכנסים לנחל מתגלה עולם אחר: מחשופי קירטון לבן משובצי צור, מעינות, בריכות, מערות, שרידי מנזר, חוגלות מטפסות בריצה על המצוק, חלבלוב השיח הנדיר ומשטח ים כחול.... והכל ממש מתחת לאף. מסלול הליכה של כשעתיים וחצי. לאחריו ניתן לבקר בעוד אתרים בסביבה – דוגמת אמות המים בבית חנניה או מערה נחמדה בכרמל. (מחייב הקפצת רכב/ים).
 
רמת הנדיב
לא רק הגנים היפיפיים ומרכז מבקרים חדש. מחוץ לגנים - מסלול טבע יפה עם תצפיות מרהיבות על מישור החוץ (בגנים – כשעה – במסלול הרגלי כשעתיים וחצי). אחר הפסקה ניתן לבקר עוד אתרים בסביבה.
 
אל חוף קיסריה  
מבית חנניה לקסריה.
נצעד לאורך אמת המים שהובילה לקסריה
נגיע לחוף גסר א זרקא ונראה את אחד המפרצים היפים והקטנים בארץ. נמשיך לאורך החוף ונדבר על יחסי עם ישראל והים לאורך הדורות. נסיים בפאתי קיסריה.
רצוי לשלב סטיה קלה לנחל תנינים ולמערכת הסכרים הקדומה (בתשלום כניסה).
אורך הקטע כ- 7 ק"מ – ניתן להארכה
 
אזור ירושלים
 
הדרך לירושלים בתש"ח
סיור מרגש בעקבות פורצי הדרך לירושלים במלחמת העצמאות.  הסיור יכלול הליכה רגלית נינוחה בשלוחה מעל שער הגיא עם נקודות מבט לא שגרתיות על באב אל ואד, אפשרות הארכת המסלול לאזור לטרון-דרך בורמה, וביקור בבית העלמין יוצא הדופן של חטיבת הראל בקרית ענבים.
 
מעיינות רכס וואל`ה
מעיינות בהר, הכרת החקלאות בהר. נטייל במגמת ירידה בין צמחיה ומעיינות ונתרשם מחיי הכפר בתקופות קדומות. מולנו נוף תנכ"י של הרי ירושלים.
אורך המסלול הרגלי 3 עד 4 שעות. (מחייב הקפצת רכב/ים).
 
ניתן להוסיף בתום הטיול הרגלי תצפית על ביתר הקדומה וסיפורה.
 
מהסטף לחנדק
מסלול העוסק בהכרת החקלאות בהר והמעיינות. נטייל בין צמחיה ומעיינות ונתרשם מחיי הכפר בתקופות קדומות. נכנס לנביעה בבטן האדמה. מולנו נוף תנכ"י של הרי ירושלים.
נבקר ב"כותל הקטן", עין חנדק, עין עמינדב ונסיים בחניון סעדים ליד יד קנדי.
אורך המסלול מחניון הסטף ועד חורבת סעדים כ- 6 ק"מ
3 עד 4 שעות. (מחייב הקפצת רכב/ים).
 
נחל מערה
מסלול רגלי יפה בשלוחות והגאיות של הרי ירושלים. המסלול עובר במעיינות, מחילות ונקודות תצפית תוך כדי הליכה בערוץ נחל המערה בינות עצים ושיחים. בעונת הפריחה נפגוש שלל צבעים.
ההליכה במורד הנחל - מאזור בר גיורא עד סמוך למושב זנוח.
אורך המסלול 4-5 שעות. (מערת התאומים עצמה סגורה למבקרים בחודשים נובמבר עד פברואר בשל שנת החורף של העטלפים) (מחייב הקפצת רכב/ים).
 
נחל חלילים
מסלול רגלי יפה היורד ממבשרת ירושלים לנחל שורק והכולל כניסה לתוך מערת חלילים המרשימה. נבקר במקום הישוב הנשוט בית טלמא ונספר את סיפורו המיוחד. ניתן לשלב בביקור בבית ילין שבמוצא, אתרים באזור אבו גוש ועוד. (מחייב הקפצת רכב/ים).

אורך המסלול כשעתיים.

דרום ומדבר יהודה ושומרון

סַרְטַבָּה - "מבצר חזק ונהדר בראש הר גבוה"     
את התאור הזה נתן למקום יוסף בן מתיתיהו.
נצא לטיול מיוחד בו נשפוך אור על התקופה החשמונאית.
מסע מרתק במדבר השומרון אל קרן סרטבה מראשה תצפית בלתי נשכחת על מרחבי בקעת הירדן ומדבר שומרון. המסלול בהליכה רגלית למיטיבי לכת (ניתן לביצוע גם ב`יפים).
ניתן לביצוע בכמה נתיבים: טיפוס רגלי של כקילומטר מהמוסטרה – אליה ניתן להגיע ברכב
או הליכה רגלית ממעלה אפרים וסיום במוסטרה. כ-10 ק"מ.
מחייב תאום בטחוני.
 
נחל סלוודורה
מסלול מפתיע בנחל מרשים למרגלות מצוק העתקים. נגיע לעץ הסלוודורה המקשים הגדל ליד מעין קטן. (כשעתיים וחצי – רמת קושי בינונית).
 
חבל יתיר בנגב הצפוני
מחורבת ענים לכפר דורי`את.
מסלול שרובו במגמת ירידה בשיפולי דרום הר חברון וחבל יתיר. נתחיל בבית בכנסת הקדום בחורבת ענים ובשביל המתקנים החקלאיים. נתחבר לשביל ישראל סמוך לישוב עמשא ונרד לדרך הרומית הקדומה שהובילה מהנגב ליהודה. מולנו יפתח נוף מרהיב של בקעת ערד. נסיים ליד הכפר הפלאחי דורי`את ונספר את קורותיו. אורך המסלול מחורבת ענים לדורי`את - כ-9 ק"מ (ניתן לקצר בתחילת הדרך אם קריטי). הקטע הראשון של כ- 2 ק"מ אינו בשביל ישראל.   
 
נחל קינה
אברהם שרה והגר עשויים להופיע ממש מעבר לערוץ הבא.
בורות מים, עדרי כבשים, חמורים וגמלים עושים דרכם על השלוחות שמדרום לערד.
אנו בדרך אל גב קינה השוכן מתחת למפל יבש מרשים.
בימים חמים אפשר להתרחץ בגב העמוק אך גם ללא רחצה – המסלול מרשים ומספק הנאה מנוף מדברי נהדר ומסיפורה של דרך ארץ אדום המקראית.
מסלול מעגלי בשתי אפשרויות . קצר: כ-4 ק"מ   ארוך: כ- 10 ק"מ
 
נחל פרס
אין כמו הליכה רגלית כדי לחוש בצורה בלתי אמצעית את הוד המדבר.מסלול הליכה רגלי המשלב נופי נגב, נושאי התיישבות ועוד. נראה בדרך ערוצים גבים, מפלים ונסיים בתצפית מרהיבה אל מעלה פרס, צומת הערבה ואזור הבתרונות. משך ההליכה הרגלית 4-5 שעות.
 
נחל צאלים
בערבית "ואדי א-סיאל" : נחל השטפונות הגדולים.
מהגדולים שבנחלים היורדים אל ים המלח ממדבר יהודה. מסלול מרהיב שכולל את "ברכת צפירה", מבט על המפל הענק, "עין נמר", גיא "בהק" ועוד. נתייחס למערות בהן אותרו מגילות וממצאים אחרים. נחל צאלים פורץ לבקע ים המלח כארבע קילומטרים צפונית למצדה.
אורך המסלול כ-12 ק"מ למיטיבי לכת. קטעים מסוימים מחייבים כניסה לגבים.
 
נחל חצץ - דרוך
אחד המסלולים היפים בנגב שיביא אותנו ל"פרסת הדרוך" – תופעת טבע יחודית ומרהיבה. מומלץ במיוחד לביצוע בינואר-פברואר עת פורחים הנרקיסים בנחל חצץ. (למטיבי לכת).
אורך המסלול מבורות חצץ ועד למרגלות מעלה צין כ- 13 ק"מ (בהנחה של הקפצה לתחילת הקטע ומסיומו) משך טיול זה כ-7 שעות הליכה רגלית.
 
מכתש קטן
מסלול מרהיב ביפה והמושלם שבמכתשי הנגב. נתחיל ב"שער אשמדאי" ונספר על מורשת סיירי הפלמ"ח. נכנס למכתש העגול ונחזה בחולות הצבעוניים המרהיבים ולקינוח נטפס במעלה עלי עד לנקודת הנוף הנפלאה שבראשו.
מתל אביב בנסיעה של כשעתיים וחצי לנקודת ההתחלה. לשקול טיול בן יומיים ולינה באזור כולל תכנית טיול ליום הראשון
 
אל מעלה פלמ"ח
קטע יפיפה של "שביל ישראל" ובו נופי מדבר מרהיבים: הכפיפה הגדולה של רכס חצירה, סדקי ימין ונחל חתירה האדיר. במסלול משולבים רבדים הסטוריים : מעלה רומי, מיצד דרכים והשיא : מעלה פלמ"ח – סולם אנכי הניצב על המצוק בו עלתה בשנת 1944 פלוגה ` אל עבר עין ירקעם.
אורך המסלול 14 ק"מ. למיטבי לכת.
 
נחל עפרן
מסלול מאתגר ומרשים באזור המכתש הגדול. קטע מ"שביל ישראל". נתחיל מצפון למפעלי אורון ונטפס על הכרבולת והמצלעות הדרומיות של המכתש הגדול. השיא יהיה בירידה חוויתית בנחל עפרן המספק תצורות סלע מרהיבות וגבים עד שיפתח הנוף אל המרחבים בהם יחכה הרכב האוסף.
מחייב הקפצת שטח. אורך המסלול 12 ק"מ
 
הר משור
להרגיש קצת כמו מטפסי הרים. מסלול מעגלי מהיפים בארץ תוך כדי טיפוס להר משור ממנו תצפית נפלאה על מרחבי הערבה (ההליכה נטו במסלול עצמו: 2-3 שעות. למטיבי לכת. סופי שבוע בלבד – שטח אש).
 
כללי: קטעי שביל ישראל ועוד.ההדרכה תלווה בעזרים כולל מפות, תמונות היסטוריות ועוד.
ישנם מסלולים רבים אחרים שאינם מפורטים כאן ויותאמו לתחומי העניין השונים.
בחלק מהמסלולים מעבר לעלות ההדרכה יש עלות כניסה לאתרים.
אשמח לעמוד לרשותכם להדרכת הטיול.

שלח תגובה
שם
דואר אלקטרוני (אופציה)
תגובה
© 2021 Yoav Avneyon. All rights reserved.