אפולוניה על הים  בריזה, שקיעה וחומר למחשבה                לטיולים פתוחים   לתפריט ראשי

10 באוגוסט 2021 יום שלישי  גן לאומי אפולוניה, הרצליה 18:00-20:30 להרשמה היכנסו כאן לקבוצת הווצאפ של הטיול  (העבירו במסר פרטי שם ומספר משתתפים).

הים מתמרק ומכחיל למרגלות המבצר.. סלעי הכורכר מחוררים כספוג בצבע חול צהבהב ... אשלים ושיחי מלוח מתבדרים ברוח ערב ... המגדל הצלבני העצום מתכונן לקריסה אל תוך החפיר ... השמש מתרגלת שקיעת פז אדומה כבר כמה ימים כדי לא לאכזב אותנו ... התאורנים ידליקו את האורות בזמן ...אני מכין לכם סיפורים על מפיקי צבע ארגמן, נפחי זכוכית, מלכים, אבירים, מעפילים, חולמים ולוחמים וקושר את האירועים הרחוקים לחיינו כאן ועכשיו.

עלות ההדרכה 75 ש"ח לאדם.  ובנוסף - דמי כניסה לגן הלאומי הנעים בין 11 ל 22 ש"ח לאדם. נפגשים בגן לאומי אפולוניה בשעה 18:00 בחניה בצל עצי החרוב (לאחר ששילמתם דמי כניסה בקופת האתר).
הסיור יארך כשעתיים וחצי ואינו מכוון לילדים. נא להביא מים, כובע, נעלים נוחות, מסכות (נהיה עד 35 איש בהתאם להנחיות שיהיו תקפות ביום הטיול). חשוב להביא כסאות פיקניק מתקפלים בתא המטען לשיחת פתיחה נינוחה ומצב רוח נהדר. יהיה כיף!
התשלום עבור ההדרכה במקום או ב"ביט" לעדי אבניאון 054-528287  או בפייבוקס למספר שלי . קיום הטיול מותנה במינימום נרשמים. ל ה ת ר א ו ת  יואב אבניאון.  ל
שאלות - אני לרשותכם בווצאפ 052-2795407 או במייל yoav.avneyon@gmail.com 

רקע נוסף וצילומים לסקרנים:

בתקופה בה שלטו בארץ הפרסים, לפני כאלפיים וחמש מאות שנה, החל ישוב קבע במקום ששמו היה ככל הנראה ארשף - על שם האל הפיניקי. פרנסת התושבים היתה על הפקת צבע הארגמן היוקרתי מחלזון הארגמון. היוונים כינו המקום אפולוניה על שם האל אפולו. מן התקופה הרומית נראה וילה ימית גדולה ונתהה אם בנייתה הושלמה.

בתקופה הביזנטית הגיע הישוב לשיא גודלו וכונה סוזוסה. פרנסת העיר הייתה על הפקת זכוכית, מסחר ומרכז כלכלי לכל דרום השרון. הכיבוש הערבי הביא לצמצום בגודל הישוב ולהקפתו בחומה. שמו שונה לארסוף. רוב המונומנטים הנראים היום בשטח הם מהתקופה הצלבנית. נספר על מסע הצלב הראשון, על קורותיו של האביר ז`ראר ד`אוון ועל כיבוש המקום על ידי גדול המלכים הנוצרים : בלדווין הראשון. שם הישוב שונה שוב - והפעם ניגון צרפתי: ארסור.

חלפו כתשעים שנה בארץ כולה וסביב ארסוף התחוללה דרמה: המצביא המוסלמי צלאח א-דין כבש את הארץ בסערה ומחה את הנוכחות הנוצרית בארץ כולל בארסור. 

ריצ`ארד מלך אנגליה המוכר לנו כריצ`רד לב-הארי חש להציל את ארץ הקודש. נספר על היחסים המרתקים בין שני המצביאים ועל קרב ארסוף

לאחר מסע הצלב השלישי בלטה משפחת דומיננטית בעיר. נציגה בליאן הראשון טבע חותם שנמצא לימים באי מלטה. בסופו של דבר עבר המבצר למסדר הצבאי ההוספיטלרי שביצרו עוד מפני התקפה מוסלמית

ואז הגיע הסוף. גם החפיר מהגדולים מסוגו לא עמד בהתקפה הממלוכית בראשות השולטן הכריזמטי רב הפעלים הנחוש והמבריק - ביברס

כ-2500 אבני קלע נמצאו באתר

מגדלי המבצר וחומותיו קרסו והעיר ניטשה לאחר כאלף ושמונה מאות שנות ישוב אנושי.

כשש מאות וחמישים שנה אחר כך נשמעו שוב קולות מלחמה. 1918 - הצבא הבריטי מתבסס בארסוף וסביבה לקראת המתקפה על צפון הארץ. נראה שרידים מתקופה זו

Arsuf - the cavalry dash along the sea coast on the morning of the 19th September 1918
Artist: James McBey Location: the Imperial War Museum 

עוד נספר על נחיתת אנית המעפילים "ברל כצנלסון" ממש מצפון לכאן ועל הארועים הדרמטיים שהתפתחו לאחר מכן בסוף חודש נובמבר 1945.

לא רק ים, רוח ערב, חומות, חפירים וסיפורים היסטוריים - נחבר את העבר להווה ונסקור את ההשפעות ארוכות הטווח של האירועים ההיסטוריים על ימנו אנו.

אפולוניה על הים - שעתיים פלוס של חוויה וחומר למחשבה.

לחצו כאן לעוד רעיונות לטיולי קיץ (יש להזמינם)

לתאום סיור פרטי שלא במועד הנ"ל שילחו מייל yoav.avneyon@gmail.com  ונצא לדרך.

לטיולים פתוחים     חזרה לתפריט ראשי


תגובות
1.  אורית  (05/08/2021)
חווינו עם יואב ערב נפלא מול הים עם הדרכה מרתקת. מומלץ
 
© 2021 Yoav Avneyon. All rights reserved.