מפות מספרות: חיפה - שער למזרח                 חזרה ל"ועוד"    חזרה לתפריט ראשי   

בימי המנדט הבריטי הפכה חיפה להיות עיר מרכזית בארץ-ישראל וחשיבותה הכלכלית והאסטרטגית נסקה לגבהים שלא נודעו עד אז. הבריטים הניחו צינור נפט מעיראק, סללו מסילות ברזל חדשות נוספות על הקו מחיפה לדמשק, בנו בתי זיקוק ובתי מלאכה והחשוב מכל - חפרו נמל חדיש שהפך מרכזי באזור.

בסיור "בתים מבפנים" בחיפה ביולי השנה (2018) נחשפתי למרכז "פירמידה" לאמנות בשולי ואדי סאליב. מכל המוצגים (המעניינים לכשעצמם) התמוגגתי ממפת ציור המראה את חיפה בימי המנדט הבריטי. מתחתיה היה כתוב "צייר בריטי, שרטוט משנות ה-30 למאה ה-20. ארכיון מחלקת הנדסה עיריית חיפה"

המפה ערוכה בפרספקטיבה ומוכוונת מזרחה כאילו ניבט המזרח התיכון מתא טייס של אווירון העושה דרכו מהים התיכון לכיוון הודו. אין צורך להכביר מילים - מבט חטוף במפה לא מותיר מקום לספק - חיפה היא השער למזרח.

אם היה ספק בדבר חשיבותו של הנפט המזרח תיכוני לאימפריה הבריטית - הרי המפה מרושתת במתקני שאיבה (בחריין, בצרה, אבאדן, כירכוכ, מוסול), בצינורות נפט ובבתי זיקוק.

מפרץ חיפה במפה הוא כמובן חסר פרופורציה בגודלו הענק. המפה לא יועדה לשקף קנה מידה נכון ומבליטה את ההתרשמות הסובייקטיביות של עורכה. העובדה שלאורך הים התיכון משורטטת מסילת ברזל רציפה מחיפה לבירות מעידה כי המפה נערכה רק בשנות הארבעים של המאה העשרים שהרי הקטע המוכר לנו סמוך לראש הנקרה נסלל רק בימי מלחמת העולם השנייה.

במקורות העליונים של נהר הפרת נראה הנחש מפתה את חוה. הפרת הוא אחד מהנהרות היוצאים מגן עדן על פי המקרא והבריטים שהגיעו למזרח התענגו על אקזוטיקה ועל חזרה למקורות.

מעניינם הסמלים המייצגים את הערים המרכזיות בארץ ישראל. ירושלים: מגדל דוד ולא כיפת הסלע. מגדל דוד גם הופיע בגב שטרות הכסף המנדטוריים והיה כסמל לעיר. יפו: מסגד, כנראה המחמודיה שליד כיכר השעון. תל-אביב: התיאטרון הלאומי הבימה!

מיהו צייר המפה ולמה נועדה? נראה שהיא פרי יצירה קלילה והומוריסטית במידה רבה שעיטרה אולי את אחד ממשרדי מחלקת ההנדסה של העיר. גם מסוג זה של עבודות אפשר ללמוד לא מעט וכאן מודגשת החשיבות העצומה של צפון ארץ ישראל וחיפה במיוחד לחיבור בריטניה למושבות הרחוקות באסיה כחלופה לתעלת סואץ. לאחר עזיבת הבריטים, ניתוק קו הרכבת לדמשק, בניית נמל אשדוד ויצירת מוקדים כלכליים אחרים ירדה חשיבותה של הבינלאומית של חיפה ומפת ציור זו רק ממחישה תהליך זה.

לשאינם מנויים על דף המידע: לקבלת כתבות דומות בדיוור ישיר בעתיד - הרשמו בקלילות בדף הבית (תפריט ראשי)

לדף ראשי מדור מפות מספרות

חזרה ל"ועוד"         חזרה לתפריט ראשי  


שלח תגובה
שם
דואר אלקטרוני (אופציה)
תגובה
© 2021 Yoav Avneyon. All rights reserved.