חידה 34 - היכן המקום ומה סיפורו? 

היכן? למה שימש ומה פשר המיקום המשונה? מאיזו תקופה?

 

 פתרון מלא ינתן ארבעה ימים לאחר פרסום החידה - אלא אם יפוצח קודם 

לחברי מורי הדרך וידענים אחרים - יתכן ואשהה פרסום תשובתכם הנכונה למען האתגר למי שאינו חורש את נתיבי ארצנו כמותכם...בהמשך יפורסמו כל התגובות בסדר הופעתן

 

 

 

הנה הפתרון:

 

ל

מ

ט

ה

 

 

הזדמנות

 

אחרונה

 

לנסות

 

לבד

 

 


העמוד שבצילום נמצא מתחת לקשת אמת מים בשולי מושב בית חנניה שמצפון לאור עקיבא. הקשת הנראית מעליו היא של אמת מים לקיסריה שהוקמה במאה השנייה לספירה בימיו של הקיסר הדריאנוס. מקור האמה - עין צברין בשולי בקעת הנדיב. כתובת עתיקה על האמה ממש בסמוך מעידה על כך. אמה זו צמודה לאמה קדומה יותר שהיא הראשונה שהובילה מים לקיסריה מעינות שומי. אלמלא מבט מדוקדק ניתן לחשוב שאנו רואים אמה אחת אך לא היא.
אבן זו התגלתה בשנות התשעים של המאה הקודמת במהלך עבודות ניקיון לאורך האמה.

במבט ראשון העמוד מתחת לקשת נראה כאבן מיל המונחת על אבן נוספת המשמשת כבסיס.
מה טעם באבן מיל במיקום משונה כל כך המקשה על העוברים בדרך לראותו ובוודאי שלקרא את הכתובת שעליו?

נביא כאן כמה הצעות:

1- על-פי הארכאולוג ישראל רול, אבן המיל, מציינת מרחק של 4 מיל מקיסריה, על תוואי דרך הים הרומית (המופיעה במפת פויטנגר), לכיוון עכו. לטענתו, הכתובת אינה נמצאת באתרה אך לא ברור מדוע הועברה ממקומה המקורי למקום זה.

2- עורכי הספר "מכמני קיסריה" בו פורסם גם מאמרו של רול סבורים כי האבן כן נמצאת באתרה המקורי. בתחילה הוצבה האבן "לצד הדרך שנסללה במקביל לאמה, וכאשר הוקמה אמה ב` נבנתה הקשת מעליה" (מכמני קיסריה, כרך א`, ע` 242, הערת שוליים). במקרה כזה, היא אינה נמצאת על הדרך לעכו אלא על הדרך לכיוון שוני (ראו תיאורו של הנוסע מבורדו) או ללגיו שליד מגידו.

3-  הארכאולוג יותם טפר, טוען כי ייתכן ומדובר באבן שתכליתה הנצחה לציון פעולות שיקום ויצירת המעקף באמה שנעשו במאה הרביעית לספירה. יתכן בהחלט כי במקור היה עמוד זה אבן מיל אבל הוא הוצב במקום הנוכחי כהנצחת סיום עבודות (מכמני קיסריה, כרך א`, ע` 271-270).

תודה לד"ר שי רוזן על הסיוע בהבנת אתר זה!

  לחידות אחרות (קודמות) בסדרה

חזרה ל"ועוד"             חזרה לתפריט ראשי 


תגובות
1.  דן  (25/09/2019)
יואב - שלחתי לך בפרטי זיהוי. נדמה לי שאני צודק. אבל אין לי מושג ירוק מה זה.. ממתין בסקרנות לפתרון
2.  שי רוזן  (25/09/2019)
אבן המיל מתחת לאמת המים בבית חנניה
3.  חנן מירושלים  (25/09/2019)
שלום רב, העמוד בתמונה הוא אבן מיל רומית מתחת לאחת הקשתות של מוביל המים אל קיסריה בתחום המושב בית חננינה. במקום זה בנו את המוביל כנראה כמה פעמים ועשו מעקף מהקו הישר כדי לחפש קרקע יציבה כי היו נזילות: עדות לכך הן תצורות הטרוורטין במקומות אחדים.
4.  נילי גרייצר  (25/09/2019)
עמוד אבן עגול ניצב על בסיס רבוע (דמוי אבן מיל?), בתחתית אחד הקמרונות של אמת המים לקיסריה שחודשה בימי אדריאנוס, סמוך לכתובת הלטינית בתוך טבולה אנסטה המציינת את בניית האמה. קטע האמה נמצא מצפון למושב בית חנניה.
5.  רמי  (25/09/2019)
נראה באזור החוף. הכורכר מסגיר. אולי אפולוניה?
6.  אבישי בלומנקרנץ  (25/09/2019)
אבן מיל מתחת לקמרון אמת המים ליד בית חנניה,המיל הרביעי על הכביש מקיסריה ללגיו. גלוי נאות:לקחתי חלק במחקרו של ד"ר יותם טפר, המופיע בספר 'מכמני קיסריה' כרך א' עמ'257:"19 מיל מ..." כביש רומי מלגיו לקיסריה דרך רמת מנשה.
7.  יהושע לביא  (25/09/2019)
בית חנניה מתחת לאמת המים
8.  נילי קפלן  (25/09/2019)
פתרון לחידה בבית חנניה באקודוקט המוליך לקיסריה
9.  אורי לינק  (25/09/2019)
אני מנסה לנחש, העמוד הוא מתקופת הורדוס לעניות דעתי ,המקום הוא מתחת לאמת המים בקיסריה
10.  יורם  (26/09/2019)
אבן מיל מתחת לאמת המים ליד בית חנניה
11.  גבי בחן  (26/09/2019)
האתר הוא אמת המים לקיסריה, ליד מושב בית חנניה. נדמה לי שיש עליו כתובות של הדרייאנוס .זה כמו אבן מיל לתפארת הקיסר הבונה או משפץ.
12.  רון חרמוני  (26/09/2019)
העמוד נמצא בערך 20 מטר מהתחלת קטע בית חנניה-קיסריה של שביל ישראל. קודם אני מתנצל שנעצור כמה פעמים כבר ב-50 המטרים הראשונים, ואז שואל מה בא קודם - האמה או העמוד. ההסבר ההגיוני ביותר - קודם היתה דרך, אחר כך נבנתה האמה. ההסבר הכי מתאים לאזור - לקראת השלמת סלילת דרך מקומית באזור פתאום נזכרו שאי אפשר לחנוך אותה בלי שיהיה שם שלט המהלל את הקיסר, הנציב, המושל, התורם ושאר המכובדים. לאף אחד כבר לא היה ראש להתעסק בזה, ולכן המשימה הוטלה על מהנדס צעיר שעשה את הסטאז' שלו באותו פרויקט. הבחור ניגש למשימה בחרדת קודש, הזמין אבן מהודרת, ואז שאל היכן להציב אותה. הוותיקים נפנפו אותו ואמרו שימצא מקום ליד האמה. הבחור התחבט קצת אם מימין לאמה או משמאל לאמה, פחד לשאול שוב כדי שלא יתפס כנודניק, ובסוף החליט על פתרון של פשרה.
13.  יואב אבניאון  (26/09/2019)
תודה למשתתפים. סדר הפותרים נכונה מופיע מעלה. גם דבורה יונאי ונילי פרי שלחו פתרון נכון בפרטי. ראו מעלה את הפתרון המלא. להתראות בחידה הבאה ושנה טובה
14.  רון חרמוני  (26/09/2019)
ועכשיו ברצינות: האבן מציינת את המיל הרביעי מקיסריה, על הדרך לגבע פרשים או על דרך החוף. הבעיה היא שהאבן נמצאת כ-4 ק"מ מקיסריה, כלומר קרוב מדי מכדי 4 מיל. לכן, סביר יותר שהובאה לכאן ממקום אחר, אם כדי לשמר את הכתובת גם אם לא במקום, ואם כדי להוות בסיס לשלט אחר, שאינו קשור לדרך כלשהי אלא דווקא לאמה.
 
© 2021 Yoav Avneyon. All rights reserved.