YoaView
[English] צור קשר קישורים גלריה המלצות אודות אתרים ועוד הרצאות מרתקות טיולי איכות גיבושטח אורחים מחו"ל

שיחות מקוונות ב"זום" עם יואב אבניאון              חזרה ל"ועוד"   חזרה לתפריט ראשי

אני שמח לפרט כאן את תכנית השיחות לחודש אוגוסט 2020.

"ימי הקורונה" היוו עבורי התנסות מרגשת בסוג קשר חדש. מצאתי שלצד חסרון בהעדר מגע אנושי ישיר, יש גם יתרונות באמצעי האלקטרוני: פשטות תפעול, חסכון בזמן ואפילו אפשרות לקיים מידה מסוימת של שיח. שלושה עדכונים:
1 – אין יותר מגבלה של מספר משתתפים בשיחות ה"זום" (הצטיידתי בחבילה משודרגת).
2-  שיחות יתקיימו כל יום שני בשעה 11:00 כפי שהיה עד כה. כמו כן הוספתי שידור שני וחוזר בכל יום שני בשעה 18:00 לבקשת אלה מכם העובדים בשעות הבוקר.
3-  השתתפות כספית בסך הנראה לכם ראוי באמצעות אפליקציות "ביט" , "פייבוקס" או בהעברה - יואב אבניאון 052-2795407. תודה!

איך מצטרפים ? נכנסים לקישור הבא והופכים חברים בקבוצת ווצאפ שקטה בה ימסרו באופן שוטף קישורי ההתחברות ועדכונים : לחצו כאן להצטרפות לקבוצה!  או בפנייה למייל yoav.avneyon@gmail.com 

השיחות הבאות:

יום ראשון 9 באוגוסט 2020 בשעה 19:00  שידור חוזר
מסתורין בארץ-ישראל

מדוע שקוע כפר בן שמונת אלפים שנה מתחת למים? מהו גל האבנים האדיר שנערם במורדות גוש הרי מירון וכיצד הוא קשור לנביא יתרו? מהם מעגלי האבנים המסתוריים ברמת הגולן? היכן הן כמויות הכסף הגדולות המוזכרות במגילת הנחושת? היכן נמצא ארון הברית? מהן אַלות הנחושת המדהימות באיכותן שנמצאו במערת המטמון? הרצאתנו תעסוק בתעלומות ארכיאולוגיות והיסטוריות שמעוררים אתרים מרתקים בישראל.

יום שני 10 באוגוסט 2020 בשעה 11:00 ושידור שני בשעה 18:00
ארץ-ישראל לא גרה כאן יותר - ישובים עבריים שלא שרדו, חלק שני
באתוס הציוני משמשת ההתיישבות ערך יסודי ומכונן. פחות מוכר סיפורם של ישובים שקמו בעת החדשה מתוך חזון ארוך טווח אך נסיבות שונות גרמו לגדיעת החלום. חלק זה יסקור את התקופה ממלחמת העצמאות ולתוך ימיה של מדינת ישראל העצמאית.

יום שני 17 באוגוסט 2020 בשעה 11:00 ושידור שני בשעה 18:00
מגילות מספרות!
סיפורן המרתק של מגילות בנות אלפי שנים שהתגלו במדבר יהודה ובמקומות אחרים בארץ. שיחה בשיתוף אורית רוזנגרטן - אוצרת מפעלי מגילות מדבר יהודה מרשות העתיקות וסיור וירטואלי באוספים נדירים.

יום שני 24 באוגוסט 2020 בשעה 11:00 ושידור שני בשעה 18:00
הַצ`רְקֶסִים האדיגים בישראל ובעולם
עם עתיק וגאה בעל מסורת ייחודית שנסיבות קשות הביאו חלק ממנו לאזורנו. נאיר גם את סיפורם של הכפרים הצ`רקסים שהיו ברמת הגולן עד מלחמת ששת הימים.

יום שני 31 באוגוסט 2020 בשעה 11:00 ושידור שני בשעה 18:00
מכתבים מן המדבר 
ערב יום השנה השמונים ואחד לפרוץ מלחמת העולם השנייה נחזור לסיפורם המופלא של המתגייסים הארץ-ישראלים לצבא הבריטי. נביא את סיפורו האישי של משה מוסנזון מקיבוץ נען - אביה של דבורה עומר, שכתב לה מכתבים מן המדבר.

משך כל מפגש כשעה. אשמח שתשתפו חברים. מפגשי יום שני יימשכו בטווח הנראה לעין.  להתראות, יואב אבניאון   yoav.avneyon@gmail.com 

* * * * * 

שיחות שכבר שודרו (וישובו לשידורים נוספים בעתיד):

טוֹב שֵם טוֹב - סיפור שמות מקומות בישראל
"לְכָל אִישׁ יֵשׁ שֵׁם שֶׁנָּתַן לוֹ אֱלֹהִים וְנָתְנוּ לוֹ אָבִיו וְאִמּוֹ" כתבה המשוררת זלדה. מי נתן שמות ליישובים ולעצמים הגיאוגרפיים בישראל? מה מסתתר מאחורי שמות המקומות? סיפורים, פנינים והפתעות. 

האריס קולט ופפירוסי ניצנה  אינדיאנה ג`ונס בנגב!
סיפורו של הארכיאולוג האמריקאי שחקר את יישובי הנגב הביזנטיים שבטה וניצנה בשנות השלושים של המאה העשרים. על התגלית הגדולה של חייו - ארכיון של כמאתיים פפירוסים בני כאלף וחמש מאות שנים ועל הסיבה שאותי הנושא הזה כל כך מרתק ...

בדד לעד
הם קבורים הרחק משדות השיש הרגילים. לעיתים בראש גבעה, במקום מבודד עם נוף קדומים ולעיתים בלב עיר במקום מפתיע או אפילו בחצר בית-ספר!  מיהם אותם אנשים שדרכם האחרונה הובילה אותם אל מחוץ לבתי העלמין הרשמיים והם בדד לעד ולעיתים רק עם חבורה קטנה ומצומצמת סביב קברם?

קָמָץ לזכרה של ברברה פרופר - הרועָה משדה בוקר
סוף הקיץ שנת 1952 בנגב השומם. ארבעה חודשים קודם לכן נאחזו בקרקע 13 מתיישבים צעירים בניהם ברברה שרעתה את עדר הכבשים בערוץ ואדי בקרא. בשעות לפני הצהרים נשמעה יריה.
אשתף אתכם בסיפור חיים מטלטל, תובנות רחבות יותר וחוויותיי מהתחקיר ההיסטורי.

שי"ש : סבא רבא שלמה ישראל שיריזלי ועיתונות בירושלים של פעם
שי"ש היה המו"ל העברי הראשון בארץ-ישראל. אספר על יחסיו המורכבים עם "העברי הגדול". נחזור לקטעי עיתונות משעשעים ולתמונות היסטוריות מירושלים של פעם.
ברקע דמדומי המשטר העות`מני, מלחמת עולם הראשונה, מלחמת עיתונים ושפות ומאבק קיום יומיומי.

בתיה גורדון הופכת ל"אום מוסא" - באר-שבע של פעם.
בשנת 1900 נוסדה ביר א-סבע. במשך 48 שנה הייתה זו עיירה ערבית רדומה. באופן מפתיע חיו בה מספר משפחות יהודיות בניהן משפחת יעקב ובתיה גורדון.
נספר על ימים מרתקים ועל דמויות ססגוניות שפעלו ביישוב שהפך בסיס לבאר-שבע הישראלית.

מפות מספרות ומשקרות – חלק ראשון
שילוב של אמנות, מתמטיקה גבוהה, פנטזיה, אמונה, אינטרסים ומה לא.
נכיר מפות מעניינות ואת הסיפורים המרתקים שמאחוריהן בדגש על ארץ הקודש - בה נשמר רצף המיפוי הארוך בעולם.
מדוע משקרות? על כך אספר בשיחה!
שיחת מבוא זו תכסה את התקופה מראשית המיפוי ועד ימי הביניים.

מפות מספרות ומשקרות – חלק שני
שילוב של אמנות, מתמטיקה גבוהה, פנטזיה, אמונה, אינטרסים ומה לא.
נכיר מפות מעניינות ואת הסיפורים המרתקים שמאחוריהן בדגש על ארץ הקודש - בה נשמר רצף המיפוי הארוך בעולם. מדוע משקרות? על כך אספר בשיחה!
שיחת המשך זו תכסה את התקופה מסוף ימי הביניים ועד ימנו אנו.

מסתורין בארץ-ישראל
מדוע שקוע כפר בן שמונת אלפים שנה מתחת למים ? מהו גל האבנים האדיר שנערם במורדות גוש הרי מירון וכיצד הוא קשור לנביא יתרו? מהם מעגלי האבנים המסתוריים ברמת הגולן ? היכן הן כמויות הכסף הגדולות המוזכרות במגילת הנחושת ? היכן נמצא ארון הברית? מהן אַלות הנחושת המדהימות באיכותן שנמצאו במערת המטמון ?
הרצאתנו תעסוק בתעלומות ארכיאולוגיות והיסטוריות שמעוררים אתרים מרתקים בישראל.

צלמי ארץ-ישראל - חלק ראשון
כמעט מראשית ימי הצילום, לפני כמעט כמאתיים שנה, תועדה ארץ ישראל על אתריה, אנשיה ואורח החיים בה. נסקור צילומי מקומות ששינו פניהם לבלי הכר ואת סיפור חייהם המרתק של צלמים שהשאירו חותם. בחלק הראשון נעסוק בתקופה שממועד ההכרזה על המצאת הצילום בשנת 1839 ועד סיום מלחמת העולם הראשונה.
 

צלמי ארץ-ישראל - חלק שני
כמעט מראשית ימי הצילום, לפני כמעט שתי מאות שנים, תועדה ארץ ישראל על אתריה, אנשיה ואורח החיים בה. נסקור את הצילומים של מקומות ששינו פניהם לבלי הכר ואת סיפור חייהם המרתק של צלמים שהשאירו חותם. בחלק זה נעסוק בתקופה שמימי המנדט הבריטי ועד ימנו אנו.

מסעות לארץ-ישראל - חלק ראשון
מסעות לארץ ישראל לאורך כל ההיסטוריה היוו חוויה מתישה אך עילאית לרבים. אחדים תארו את מסעם בספרים ובמפות. נסקור את המסעות שיחשפו את פניה של הארץ בתקופות השונות ואת סיפורם המופלא של הרפתקנים ומאמינים. בחלק הראשון - משחר ההיסטוריה ועד ימי הביניים.

כֶּסֶף עֹבֵר לַזוֹכֵר - מורשת בשטרות הכסף
הסיפורים שמאחורי שטרות הכסף העבריים. מעקב אחר התפתחותם - ובאמצעותם אחר ההיסטוריה שלנו. כולנו מחזיקים אותם קרוב קרוב אך איננו בהכרח מכירים את שמופיע עליהם.

מה לך כאן בּוֹנָפָּרְט? - על מסע נפוליאון לארץ-ישראל
נספר על דמותו המרתקת של נפוליאון בונפרטה ועל מסעו למצרים וסוריה בשנים 1798-1799. בגיל 30 נע הקורסיקאי המפורסם בעולם ממצרים לאורך החוף הארץ-ישראלי כששנים עשר אלף איש אחריו. מה היו נסיבות המסע? מדוע רצה בונפרט למחוק את יפו מזכרונו? מה עושה השם "תבור" על שער הנצחון בפריס? כיצד לימד אחמד פאשה אל-גז`אר הקשיש את איש המלחמה הצעיר שיעור שלא יישכח? 

מסעות לארץ-ישראל - חלק שני
מסעות לארץ ישראל לאורך כל ההיסטוריה היוו חוויה מתישה אך עילאית לרבים. אחדים תארו את מסעם בספרים ובמפות. נסקור את המסעות שיחשפו את פניה של הארץ בתקופות השונות ואת סיפורם המופלא של הרפתקנים ומאמינים. בחלק השני - מימי הביניים ועד תחילת המאה העשרים.

ארץ-ישראל לא גרה כאן יותר - ישובים שנטשו, חלק ראשון
באתוס הציוני משמשת ההתיישבות ערך יסודי ומכונן. פחות מוכר סיפורם של ישובים שקמו בעת החדשה מתוך חזון ארוך טווח אך נסיבות שונות גרמו לגדיעת החלום. נספר על כפר ג`רמק, תפארת בנימין, בני יהודה, בית טלמא ועוד. חלק זה יסקור את התקופה ממחצית המאה ה-19 ועד שנות העשרים של מאה העשרים.

אהבות בארץ-ישראל
נסקור פרשות אהבה מרתקות וסוערות מימים רחוקים וקרובים. לא כולן טהורות, חלקן נכזבות או בלתי אפשריות ...

דב קובלנוב - מהנדס מים נשכח איש עמל מוכשר היה דב קובלנוב. הוא חתום על מפעלי ייבוש ואגירה שהיוו חלק באתוס התנועה הציונית ולמרות זאת הוא נשכח וכמעט אינו מוכר לציבור הרחב. נספר עליו ועל מפעליו.

 לעוד נושאים לשיחות אפשריות הקישו כאן

חזרה ל"ועוד"     חזרה לתפריט ראשי


תגובות
1.  אור אבניאון  (05/04/2020)
מדהים, אני כבר הצטרפתי❤️
2.  יגאל  (05/04/2020)
יופי! בהצלחה
3.  דובי ניב  (06/04/2020)
בהצלחה. ניפגש גם שם. חג שמח ובריאות טובה
4.  מאיר גזית  (08/04/2020)
תודה יואב, כמי שהיה שם עם השמות אשתתף כמובן חג אביב פורח
5.  שמוליק שקופ  (18/04/2020)
יואב ידידי - אפשר להזיז את הזומים לאחה"צ? גם אנחנו בארה"ב רוצים להשתתף
6.  אלדד גת  (19/04/2020)
ואם אין לי ווטסאפ?אי אפשר דרך הזום הרגיל,עם לינק?בבקשה לדואל שלי.תודה
7.  יואב אבניאון  (19/04/2020)
תודה למגיבים - שמואל, אבדוק בעתיד שיחות בערב. אלדד - שלחתי לך במייל. להתראות יואב
8.  ר. לוין  (23/04/2020)
יותר נוח לשלוח קישור במייל זה מאפשר צפיה במסך המחשב
9.  יוסף אתר  (03/05/2020)
יואב כל מייל שאתה שולח גורם לי לשמחה בעינים וגאוה גדולה יחד עם געגועים עזים לעבר על כל מגרעותיו. תבורך!
10.  איה שחף  (04/05/2020)
ריגשת אותי בהרצאה המעניינת על ברברה הרועה משדה בוקר. יישר כוח ותודה מכל הלב
11.  נחום  (19/05/2020)
ערב טוב יואב הייתי בהרצאתך המרתקת אחה"צ . אכן יש מה לעשות בבאר שבע... ברור לי שאתה תהיה המדריך האולטימטיבי בבאר שבע ובדרך בצומת שדה בוקר- בחניון הרועה וכמובן בשיבטה. (ועוד מקומות כמובן שאשמח לשמוע עליהם
12.  ברכה  (19/05/2020)
ההרצאה היתה מרתקת ומעניינת באופן מיוחד. יכולתך להעביר את הנושא בדרך מעניינת, מעוררת התפעלות והנאה גדולה!! כל הכבוד יואב יקר
13.  יצחק כהן  (19/05/2020)
אשתי שכנעה אותי להפסיק לעבוד ולהצטרף להרצאתך על באר שבע. רב תודות על הסקירה ההיסטורית. היה שווה כל רגע. תודה.
14.  יואל  (19/05/2020)
יואב, שלום רב, ראשית הרשיני להודות לך על הרצאתך והמצגת המעניינת , ובחינתי גם מרגשת – על תולדות הישוב היהודי בבאר שבע. למרבה המזל – עלה בידי להצטרף למפגש בדיוק בנקודה בה התחלת לדבר על משפחות גורדון אליה אנו קשורים . – אשמח להצטרף למפגשים דומים שאתה עורך בנושא – כל שיהיו כאלו בעתיד.
15.  מרים  (26/05/2020)
אני וכל החברות שלי שצופות בך אומרות שאתה תותח. Canon
16.  מוטי ברנדס  (01/06/2020)
כל הרצאה "מלמיליאן". מקווה שבעתיד נזכה לשמוע ולצפות יותר מפעם בשבוע. תמשיך כך, יואב
17.  נילי  (05/07/2020)
הרצאות מאלפות, ממליצה בחום
18.  דליה  (07/07/2020)
תודה על ההרצאה על שטרות הכסף, וכרגיל מאלף. דיברת גם על אמנות עכשווית בהקשר לשטרות. בעניין זה כדאי להוסיף את העבודה של יהושע נוישטיין, בתערוכתו במוזאון הרצליה ב2000, "שלום בית - בני ברק" מיצב של מפת בני ברק עשוי אפר ואליו נלווה וידאו שבו נראה האמן נואם את הנאום של בן צבי מן השטר. הנאום מאד פוליטי ובעייתי יש לומר. נוישטיין נואם לשדה של פרחי חמניות. שוב,תודה על הידע השופע ועל הרחבת הדעת
19.  יגאל  (07/07/2020)
יופי של הרצאה על 'כסף עובר לזוכר'! כמי שנמצאים אתך מההרצאה הראשונה, מזל טוב על ההגעה לבר מצווה של הזומניאון...(אולי לעדכן במילון אבניאון: "זומניאון - קפסולת ידע בזום")...שנזכה ליהנות ממנו עד מאה ועשרים 🙂 תודה רבה.
20.  לירון  (07/08/2020)
תודה רבה יואב, היה מאלף כרגיל. רציתי גם להודות לך על ההרצאה על נפוליון. נאלצתי לצאת כעבור שעה ולא שמעתי את הסוף אבל הקשבתי בעניין לויכוח בין שני ההיסטוריונים - שניים מהם, המנחה ואחד החוקרים מוכרים לי מהטלויזיה הבריטית מתקופתי בממלכה המאוחדת. היה מאד מעניין. שוב, תודה על המפעל המדהים הזה של העברת ידע והשכלה לציבור - מפעל של איש אחד. עושה חשק לטייל איתך וכאשר יתאפשר אשמח. ערב טוב